Soru ve Cevaplar

Dinleme paylaşmadır.Zordur.Derdini anlatan kişinin derdini dinleme, mutluluğunu anlatan kişinin mutluluğunu dinleme,ana-babanın,hocanın nasihatlerini dinleme hep nefsin ağrına giden işlerdir.
Siyer-i NebiKur'an ve Tefsir
Gençlerle İlgili Bir Soru

Gençlerle İlgili Bir Soru

Selamün Aleyküm Hocam. Size bir sorum olacak. 18 yaşında bir oğlum var. Anne baba sözü dinlemiyor. Gece dışarı çıkıyor. Başına bir musibet gelecek diye çok korkuyorum. Ne yapmam lazım? Bir şey söylediğim zaman “Tamam anneciğim, bir daha yapmayacağım” diyor, ama arkadaşlarını görünce her şeyi unutuyor. Söz geçiremiyorum. Beraber oturup ona her şeyi izah ediyorum, “Kötü arkadaşlardan uzak dur, artık 18 yaşında oldun, camiye git namaz kıl” diyorum. “Tamam anneciğim” diyor, bir iki gün kılıyor, ondan sonra bırakıyor, iyi niyetten kaybediyor. Babası da çok üzülüyor. Ne yapmamız lazım, bize bir yol göster Hocam? Bu soruyu cevaplarsanız çok memnun olurum. Allah’ın selamı üzerinize olsun.

Ödenmeyen Borç ve Beddua İle ilgili Bir Soru

Ödenmeyen Borç ve Beddua İle ilgili Bir Soru

Selamün aleyküm Hocam. Benim size bir sorum olacak. Biz beş sene önce eşimin eski patronundan bir miktar altın aldık borç olarak. Fakat bir türlü ödemek nasip olmadı. Ama Rabbimin izni ile, olduğu vakit hemen ödeyeceğiz inşallah. Ve aldığımız kişi sürekli bize beddua ediyor. Ben çok üzülüyorum, vicdan azabı çekiyorum. Dedim “Abla bize beddua etme. Dua et ki Rabbim bize en kısa zamanda fırsat versin. Biz de sanan olan borcumuzu ödeyelim.” Ama o bedduada ısrarlı. “Sizi Allah’a havale ediyorum. Çocuğunun acısını gör, ciğerin yansın.” Diyor. Acaba bedduası tutar mı? Çok üzülüyorum Hocam. En kısa zamanda cevap yazarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Araplarla Türkler Savaşmadıkça Kıyamet Kopmaz Hadisi Şerifi ile İlgili Bir Soru

Araplarla Türkler Savaşmadıkça Kıyamet Kopmaz Hadisi Şerifi ile İlgili Bir Soru

Peygamber efendimiz(s.a.v) “Araplarla Türkler savaşmadıkça kıyamet kopmaz” şeklinde açıklanan bir hadisi var mı? Ben yok diye biliyordum.Ama internette sorularla İslamiyet sitesinde Buhari de Ebu Hureyreden rivayet gelen bu şekilde yorumlanmış bir hadisi olduğu söyleniyor ve sahih olduğu belirtilmiş siz ne dersiniz?
Cevap:  Kur’an-ı Kerim hem geçmişle hemde gelecekle ilgili bilinmeyen bazı olayları bize haber veriyor.Hz Adem ,Hz Nuh,Hz Yusuf,Hz Zülkarneyn vs. ile ilgili geçmiş haberleri,hemde de Mekkenin fethi ,İran-Rum savaşının sonucu,İslamın geleceği ile ilgili gelecek haberleri bildiriyor. 

Evlilik ve Tesettür ile İlgili Bir Soru

Evlilik ve Tesettür ile İlgili Bir Soru

Soru: Hayırlı geceler hocam. Sitenizde Müslüman bir kadının giyim tarzını yazmışsınız. Eşinin istemesine rağmen dinimizin ön gördüğü gibi giyinmeyen, farz olan bu kurallara uymayan, fakat başka hiçbir konuda problem çıkarmayan bayanla aile müessesinin dağıtılmaması adına evliliği sürdürmek caiz midir? Ve bu konuda hareket tarzı ne olmalıdır? En kalbi duygularımla saygılar.
Hülle ile İlgili Bir Soru

Hülle ile İlgili Bir Soru

SORU: Esselamü aleyküm ve rahmetullah.  Sayın hocam bir erkeğin hanımına herhangi bir nedenden dolayı sinirlendiği zaman veya başka bir şey den dolayı kızdığı zaman 3 kere boş ol demesi üzerine hanımı ile arasında bir nikah düşmesi ya da helal olmaması gibi bir durum mevzu bahis olabilir mi? Tabiri caiz ise hülleci denilen başka bir kişi ile böyle bir durumda aracı olması şartı gerekli midir?  Hülle olmadan bu iş olmaz mı? Neden başka bir kişi aracı kılınmıştır? Ve gerçekten hanımının boş olduğu doğru mudur? Bu hülleci olmazsa iki eş arasında da tekrar nikah falan yapılması haram mıdır? Erkeğin boş ol deme sayısının 3 kere olması zorunlu mudur? Gerekli açıklamaları ayrıntılı bir şekilde yapmanızı rica ediyorum.

Cuma Namazı Hakkında Bir Soru.

Cuma Namazı Hakkında Bir Soru.

Soru: Selamün Aleyküm Sayın hocam şöyle bir sorum olacak size. Cuma günleri cuma namazı vaktinde Efendimiz (s.a.v.) zamanında erkekler cuma namazından çıkmadan, cemaat dağılmadan bayanlar öğlen namazını kılmazmış diye bir şey soruldu bana.

Et-Tergib Vet-Terhib Hadis Kitabı Hakında Bir Soru

Et-Tergib Vet-Terhib Hadis Kitabı Hakında Bir Soru

Soru : Selamun aleyküm. Değerli Hocam, et-Tergîb vet-Terhîb hakkında malumat vermeniz mümkün müdür? İmam Beyheki’nin bu eserinin diğer eserlerinden farklı, öne çıkan bir yönü var mıdır? Barındırdığı hadislerin sahihliği konusundaki görüşünüz nedir? İnternette ulaşmaya çalıştıysam da sadece ünlü İslam Âlimi olan kitabın yazarı hakkında malumat var, bu eser hakkında bir bilgiye ulaşamadım.

Oruç ve Fidye Hakkında Bir Soru.

Oruç ve Fidye Hakkında Bir Soru.

Soru : Merhaba, 2001 den beri özründen dolayı oruç tutmayan ve tutması mümkün olamayan biri için 2009 senesinde kendisi ödemek isterse, her senenin fidyesini o senenin ücretinden mi verecek. Yoksa en son senenin ücretinden mi verecek. Birde fidye, ailesinin imkânları ile okuyan bir öğrenci akrabam var. Sırf öğrenci olduğu için ona fidye düşer mi? Teşekkürler.

Tavla, Okey, Satranç, Kağıt ve İnternet Oyunları.

Tavla, Okey, Satranç, Kağıt ve İnternet Oyunları.

Soru : Öncelikle bize bu imkânı verdiğiniz için çok teşekkür ederim hocam. Benim bir tane sorum olacak. Çevremdeki insanları sık sık internet oyunları, tavla, okey, kâğıt oyunları gibi oyunları zevkine oynadıklarını görüyorum. Her hangi bir kumar amacı gütmeden sadece zevk amacı için oynadıkların söylüyorlar. Açıkçası bu beni çok rahatsız ediyor ve söylediğimde de yaptıklarının doğru olduklarını söylüyorlar.

Cennet Hayatına Dair Bir Soru!

Cennet Hayatına Dair Bir Soru!

Soru: S.Aleyküm sevgili hocam. Cennet ehline herhangi bir sıkıntı yoktur, orada hep hoşluk ve güzellik var diye biliyoruz. Peki, cennete girmeye hak kazanmış bir annenin çocukları cehenneme girdiğinden dolayı cennette onların üzüntüsünü duyarak azap çeker mi? Hürmetler ellerinizden öperim.

Başörtüsü Hakkında Bir Soru

Başörtüsü Hakkında Bir Soru

Soru: Esselamü Aleyküm Hocam. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben evlendiğim de eşimin başı açıktı, o zaman açıkçası bunu pek önemsemedim daha sonra namaz kılmaya, dini bilgiler okumaya başladım, edindiğim bilgiler ışığında yaşamaya çalışıyorum ama bütün ısrarlarıma rağmen eşim dini şekilde giyinmeye yanaşmıyor. Bu konuda beni dinlemiyor. Ne yapmalıyım? Eşimden ayrılmayı dahi düşünüyorum.

Hamilelik ve Ramazan Orucu

Hamilelik ve Ramazan Orucu

Soru:  Selamün Aleyküm. Allah razı olsun sorularımızı cevapsız bırakmıyorsunuz. Benim merak ettiğim ‘Hamilelik ve Ramazan orucu’. Orucun nefis terbiyesindeki önemini de göz önüne alırsak bebeğin terbiyesinde de çok önemli olduğunu düşünüyorum. (Sağlık sorunu olmadığı takdirde) Kendimi iyi hissediyorum el-hamdülillah, ancak eşim oruç tutmama razı olmuyor, bu durumda ne tavsiye edersiniz ve tutmadığım takdirde kazası mı gerekir? Kefaret mi icab eder?

Çocuğun Maddi-Manevi Gelişimine Dair Bir Soru

Çocuğun Maddi-Manevi Gelişimine Dair Bir Soru

Soru: Selamün Aleyküm Hocam. Bir çocuğun maddi-manevi gelişimi anne karnından itibaren şekillenmeye başlıyormuş. O zaman ki eğitim, ruhuna çekirdekler halinde işliyormuş. Dini yaşantı noktasında ileride pişmanlıklar yaşamamak için neler yapmalıyız?

Seyahatte Namaza Dair Bir Soru

Seyahatte Namaza Dair Bir Soru

Soru: Selamün Aleyküm Hocam. Şehirlerarası otobüsle seyahat ediyordum, yaşanan aşırı trafik sıkışıklığından dolayı otobüs otogara ikindi vaktinin girmesine müteakip gelebildi. Otobüs dolu ve sıkışık olduğundan dolayı oturduğum yerden de namazımı eda edemedim, bu durumda ne yapmalıyım? Kılamadığım öğle namazınım hükmü nedir? Öğle namazımı nasıl eda etmem gerekir?

Namaza Dair Bir Soru

Namaza Dair Bir Soru

Soru: Selamün aleyküm hocam. Namaza sonradan yetişen bir kişi namazını nasıl tamamlar.
Mesela dört rekatlık bir namazın dördüncü rekâtında yetişirse hangi sureleri okuyarak namazını tamamlar.

Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik

Soru: Hocam ben BES (Bireysel Emeklilik Sigortası) uygulaması hakkında fikrinizi öğrenmek istiyorum. Bildiğim kadarı ile malum sistem sigortalıdan kestiği aidatları yatırım fonları, tahvil, bono vs. yerlerde değerlendirip, en az 10 yıl aidat yatırmak koşulu ile 56 yaşından itibaren emekli maaşı bağlıyor. Dinimize göre bu konudaki hüküm nedir?