Siyer-i Nebi Okumaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor…

Rumeli Gençlik Grubu tarafından her Pazar 15:30 ‘da düzenlenen Siyer-i Nebi okumalarının üçüncüsü geniş katılımcı eşliğinde Balkan Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.Konuşmacı Hasan GÜMÜŞ, katılımcılara hayatlarına yön verebilecek çok önemli anektod’lar ve günümüz meselelerine ışık tutan ayrıntıları aktardı.
Siyer-i NebiKur'an ve Tefsir

Rumeli Gençlik Grubu tarafından her Pazar 15:30 ‘da düzenlenen Siyer-i Nebi okumalarının üçüncüsü geniş katılımcı eşliğinde Balkan Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda  gerçekleştirildi.

Konuşmacı Hasan GÜMÜŞ, katılımcılara hayatlarına yön verebilecek çok önemli anektod’lar ve günümüz meselelerine ışık tutan ayrıntıları aktardı.

İlk önce ailelerin yeni doğan çocuğa karşı sorumluluklarına değinen Hasan GÜMÜŞ şunları söyledi: “Çocuklarınız olduğu zaman sağ kulağına Ezan’ı sol kulağına Kamet’i okuruz, sonra güzel bir isim seçip ismini 3 kere sesleniriz  YA HASAN gibi.  Bu ezan ve kamet çocuğa, anneye ve babaya şeytan ve cinlerin musallat olmaması için yapılır, çünkü 40 gün içinde musallat olmaları daha kolaydır. İkinci olarak ise tahnik yapılır bu sünnettir. Yeni doğan çocuğun ağzına tatlı verilmesine tahnik denir. Hasan ve Hüseyin’e Peygamberimiz tahnik yapmıştır. Doktorlar da tatlı verilmesini onaylar, çocuğun bağışıklığını kuvvetlendirdiğini söylerler. Bir diğeri ise erkek olsun kız olsun Akika kurbanı kesmektir ve sünnettir. Abdülmutalib, Peygamberimize kesmiştir. İstersen koyun kes, istersen koç, istersen deve kes hepsi olur. Ayrıca binicilik, koşuculuk, atıcılık, yüzücülük, güreşçilik Peygamber Efendimizin sünnetidir ve çocuklara da öğretilmesi gerekir. ”

HASAN GÜMÜŞ programın ilerleyen zamanında şunları paylaştı: “ Hristıyanlar nedense hep bizle kendilerini yarıştırır. Hz. İsa ile Peygamberimizi İncil’le Kur’an-ı Kerim’i yarıştırırlar. İlginçtir hep de geri kalırlar. Hz. İsa da bizim peygamberimizdir ama son peygamber Hz. Muhammed Mustafa’dır. Peygamber efendimiz diyor ki; Hz. İsa ile ben kardeşiz o 0(sıfır), ben 571 bu iki süre içerisinde hiç peygamber gelmemiştir o yüzden kardeşiz der. Hiç İncil’le Kur’an bir olur mu? Olmaz. – ve Allah atı yarattı at koştu terledi terden de kendini yarattı-(incilden) ile Elhamdulillahi rabbil a’lemin errahmanırrahim- (kur’an dan) bir olur mu? Bunlar Londra da 800 yüz İsa topladılar Müslümanlar rövanşı katar’da aldı 8.000  Muhammed’le.”

Hasan GÜMÜŞ Peygamberimizin hayatında çok bilinmeyen konuları da açıklayarak söyle devam etti: “Peygamberimiz birçok kişiden süt emmiştir. Annesi Amine’ den emdi, Ümmü Eymen’ den emdi, Süveybe’ den emdi ve Halime’den emdi. Annenin yeri başkadır. Biri gelmişte sormuş kime hürmet edeyim diye sormuş. Peygamberimiz Annene diye cevap vermiş . Üç kere annene dördüncüsünde babana demiş. Üç hak Anne ye bir hak babaya hürmet edilir… ”

Hasan GÜMÜŞ ilerleyen dakikalarda gençlerle  bir anısını paylaşarak birtakım tavsiyelerde bulundu: “Bizim köyde Hüseyin Kahya vardı. Allah’ın(c.c) veli kullarından. Biraz safçaydı, çobandı herkes bununla alay ederdi. Hüseyin Kahya koyunların arasında öldü. Babamı çağırdılar yıkaması için geldiğinde – çok ölü gördüm böylesini hiç görmedim. Üstünde bir nur ve beytullah kokusundan aşağı kalmayacak bir koku yıkadıkça parladı yıkadıkça parladı. Şimdi ben size soruyorum HASAN KAHYA mı olmak istersiniz CLINTON mı? Kimse babasından annesinden utanmasın, mesleğinden, fakirliğinden utanmasın. Bunlardan utanılır mı? Önemli olan asalettir. Peygamberimiz çobandı. Demişler hiç peygamber çoban olur mu? Olur, bütün peygamberler çobanlık yapmıştır demiş… Siz hiç 25 sene kavga edilmeyen bir evlilik gördünüz mü? Ben gördüm Hz. Hatice ve Peygamberimizin evliliği.  Peygamberimiz hiç Hz. Hatice’nin önünden geçmemiş Peygamberimize de Hz. Hatice hiç yüksek perdeden konuşmamış.”

Önemli bir tartışma konusu olan ‘’Peygamber Efendimizin anne ve babası hangi din üzere vefat etti’’ sorusuna da açıklık getiren Hasan GÜMÜŞ şunları aktardı:” O dönemde Yahudilik var, Hristiyanlık var, puta tapıcılık var…  Ancak bir din daha vardır ki o da Hz. İbrahim’in dini Hanif dinidir. Hanif demek bir Allah(c.c) inancına sahip olanların dini demektir. Zina yapmazlar, içki içmezler… Hz. Osman onlardandır. Hz. Ebu Bekir, Abdülmuttalib onlardandır, Peygamberimizin annesi ve babası da onlardandır. Daha sonra vahiy geldi ki : Onlar cennete girecekler, diye. Bu konu da farklı görüşler de vardır. “Ama benim kalbim böyle olmasını istediği için size de bunu aktarıyorum. Peygamberimiz yarın bana sorsa ki Hasan GÜMÜŞ sen yalan söyledin, böyle bir şey yok dese, neden böyle söyleyip gençleri yanlış bilgilendirdin derse? Kıyamadım Ya Resulallah diyeceğim.” dedi.

     DUYGU,  HEYECAN, COŞKU DOLU VE GÖZYAŞLARININ SEL OLDUĞU  SİYER-İ NEBİ DERSLERİ KALDIĞI YERDEN HER PAZAR 15:30’ DA BALKAN KÜLTÜR MERKEZİNDE DEVAM EDECEK…

Hasan GÜMÜŞ

Takip Edin...

Sohbet Takvimi

Sohbetler

Ziyaretler

Eserler

Eserler

Kur’an “Oku” ile başlar. Okumanın “dinleme” anlamı da vardır. “Edep’te” dinlemekten başlar”.
Siyer-i NebiKur'an ve Tefsir

ÖNCE DİNLE

Dinleme paylaşmadır.Zordur.Derdini anlatan kişinin derdini dinleme, mutluluğunu anlatan kişinin mutluluğunu dinleme,ana-babanın,hocanın nasihatlerini dinleme hep nefsin ağrına giden işlerdir.

 

HAYAT BEDAVA DEĞİL

Pişmanlığın dört çeşit olduğu söylenir. Günlük pişmanlık,yıllık pişmanlık, ömürlük pişmanlık ve ebedi pişmanlık. Bitmeyen, bitmeyecek pişmanlık ebedi pişmanlıktır. Allah korusun bu dünyadan imansız göçenler bu tür pişman olanlardır. Ebediyen ah vah edeceklerdir bu tür pişmanlar.

 

ALLAH ( C.C. ) VE GÜZEL İSİMLERİ

"O, öyle bir Allah'tır ki O'ndan başka ilah yoktur.Görülmeyeni ve görüleni bilendir.O Rahman ve Rahim.O öyle bir Allah'tır ki kendisinden başka hiç bir ilah yoktur.O malik ve sahiptir, münezzehtir,selamet verendir, emniyete kavuşturandır, gözetip karuyandır, üstündür, istediğini zorla yaptıran,  büyüklükte eşi olmayandır."

 

PEYGAMBER EFENDİMİZ

Biz Müslümanlar en fazla, sevginin yaratıcısı, hem kendisi çok seven, hem de çok sevilen, sevdiklerimizi bize bağışlayan ve sevdiklerimizin sevgisini koymak için bize gönüller veren Cenab-ı Allah’ı, bütün sevgilerin üzerinde bir sevgiyle severiz. İkinci olarak, özü sevgi, mayası sevgi ile karılmış, sevginin yaşayan hali, yürüyen hali, sevginin nasıl yaşanacağını bize gösteren Sevgili Peygamberimizi, Cenab-ı Allah’tan sonra en fazla severiz.