Dini Makaleler

“İnsanın iki anlamı vardır derler: Birincisi ‘nisyan’dan nesy edenden gelir. İnsan unutmakla maluldür. Unutan varlıktır insan. İkinci olarak ise ‘enes, üns, ünsiyet’ten gelir derler. İnsan hakikaten bulunduğu ortama çok çabuk adapte olur. Yani insanın annesi vefat ettiği zaman ‘annemin hatırasını unutmam mümkün değil’ der, ama üç gün sonra unutur. Kur’an-ı Kerim insana ayrıca ‘acûl’ der. Yani aceleci ve zayıf olarak yaratılmıştır. Hakikaten de zayıftır. Küçücük mikrop, bademciğine yerleşir, bir hafta sesi kısık gezer… İnsan bir açıdan da çok asildir. Çünkü Allah (c.c) kendi ruhundan insana üfledi. Hayvan ve bitkilerde bu yoktur.”

Siyer-i NebiKur'an ve Tefsir
“İstikbal İslam’ındır”

“İstikbal İslam’ındır”

Geçtiğimiz günlerde umre ziyaretinden dönen Hasan Gümüş, Balkan Kültür Merkezi’nde yaptığı aylık olağan konuşmasında “İstikbalde dünyada kurulacak olan yeni medeniyet yine İslam kökenli olacaktır. Bizlerin de bu konuda üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor. Bizden önce üzerlerine düşeni yapanlar oldu. Ashab-ı kiram Bedir’de, Uhud’da, Hendek’te, Hayber’de yaptı. Ecdadımız İstanbul’un fethinde, Balkanların fethinde, Yemen’de ve Çanakkale’de yaptı.” dedi.

Ey İman Edenler, Allah’a Yardım Edin…

Ey İman Edenler, Allah’a Yardım Edin…

Duygular taştı, sığmadı Peygamber özlemiyle yanan kalplere… Dualar, aminler ve gözyaşlarıyla süslendi de öyle arz edildi Divan-ı Ala’ya…
     Hadis sohbetine, Peygamberimize, Hulefa-i Raşidin’e, feyz aldığımız Hocalarımıza, Van depreminde hayatlarını kaybeden kardeşlerimize, şehitlerimizin ruhuna fatihalar eşliğinde başlayan Hasan Gümüş, ilk olarak Kur’an-ı Kerim’de insanın yerine ve tarifine değinerek şunları söyledi:

Bir Alim, Bir Eylem Adamı Ve Bir Mürşid-İ Kamil

Bir Alim, Bir Eylem Adamı Ve Bir Mürşid-İ Kamil

AHMET ZİYAÜDDİN-İ GÜMÜŞHANEVİ HAZRETLERİ

 (Hasan Gümüş Hocamızın Edirne Mimar Sinan Vakfı 2011 bülteninde yer alan Ahmet Ziyaüddin-i Gümüşhanevi Hazretleri ve Gümüşhanevi geleneğinin özelliklerine dair yazısını istifadenize sunuyoruz.)

Allah’ı Ve Peygamberini Ziyaret

Allah’ı Ve Peygamberini Ziyaret

Geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği umre ziyareti münasebetiyle, 31 Mart 2011 Perşembe günü Balkan Kültür Merkezi’nde yaptığı aylık olağan konuşmasında konuyla ilgili duygu ve düşüncelerini anlatan Hasan Gümüş “Bizler gibi günahkarların bol bol Allah’ın evini ve Peygamber Efendimiz’i ziyaret etmesi gerekir. Gidemeyenlerin özrü, beynamaz özrüdür.” dedi. Çok sayıda dinleyicinin büyük bir ilgi ile takip ettiği programda duygulu anlar yaşandı. Program sonrasında katılanlara hurma ikram edildi.

“En Büyük Zulüm Allah’a Şirk Koşmaktır”

“En Büyük Zulüm Allah’a Şirk Koşmaktır”

Allah’a şirk koşmanın en büyük günah olduğunu belirten Hasan Gümüş, “En büyük zulüm, en büyük terör, Allah’a şirk koşmaktır. Herkesi ve her şeyi yaratan Allah’ı yok sayan, O’na şirk koşan kişi, en büyük zalim, anarşist ve teröristtir” dedi. Hadis derslerine devam eden Edirne Mimar Sinan Vakfı kurucu başkanı Hasan Gümüş’ün 27 Ocak 2011 Perşembe günü Edirne Mimar Sinan Vakfı Balkan Kültür Merkezi’nde yaptığı aylık olağan konuşması yüzlerce dinleyici tarafından büyük bir ilgi ile takip edildi. Yardımlaşmanın önemini de vurgulayan Gümüş, konuşmasının sonunda Trakya Şefkateli Derneği’nin kurulduğunu müjdeleyerek herkesin yardım çalışmalarına olanca gayretiyle katılması çağrısı yaptı.

“Allah’a Namazla Sığının”

“Allah’a Namazla Sığının”

İnsanın devamlı olarak ve sadece Allah’a sığınması gerektiğini belirten Hasan Gümüş, “Allah’a sığınmanın en özgün ve orijinal şekli de namazdır” dedi. Gümüş, 28 Ekim 2010 Perşembe günü Balkan Kültür Merkezi’nde yaptığı aylık olağan konuşmasında, müslümanın hayatında namazın önemine vurgu yaparak layıkıyla kılınan namazın kişiyi kötülüklerden muhakkak alıkoyacağını kaydetti.

1400. Kadir Gecesi

1400. Kadir Gecesi

     Bu yıl Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlanmasından itibaren tam 1400 yıl geçtiğini belirten Hasan Gümüş “Tarihe tanıklık ediyoruz. Bu yıl ki Kadir Gecesi de 1400. Kadir Gecesidir” dedi. Kadir Gecesi münasebetiyle 05 Eylül 2010 Pazar günü Balkan Kültür Merkez’inde düzenlenen programda konuşan Hasan Gümüş, Kadir Suresi hakkında açıklamalarda da bulunarak Müslümanların Kadir Gecesini tebrik etti. Çok sayıda dinleyicinin katıldığı program coşku içinde geçti.

Gençler Medeniyeti

Gençler Medeniyeti

İslam’la ilk şereflenen birçok büyük sahabenin genç olduğunu belirten Hasan Gümüş “Bizim medeniyetimiz bir gençlik hareketi olarak ortaya çıkmıştır.” dedi. ‘Et-Tergîb vet-Terhîb’ isimli hadis kitabından yaptığı derslere devam eden Edirne Mimar Sinan Vakfı kurucu başkanı Hasan Gümüş, 27 Mayıs 2010 Perşembe günü Edirne Mimar Sinan Vakfı Balkan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda İslam’ın gençliğe verdiği öneme dikkati çekti.

En Güncel Konu

En Güncel Konu

            Göz önünde bulunanlar hep önceliğimiz oluyor. Duyduklarımız, okuduklarımız, gördüklerimiz, hemen lazım olacak ihtiyaçlarımız, televizyon haberleri, gazeteler, hem aklımızı hem de gündemimizi meşgul ediyor. Her gün oyalanacak bir şeyler bulmak mümkün. İzlanda’daki yanardağ patlaması, siyasilerin atışmaları, geçim sıkıntısı, işsizlik, özellikle hafta sonları maç yorumları. Bizi ilgilendiren ilgilendirmeyen konular vakitlerimizin büyük bölümünü dolduruyor.

Yüz Bin Kat Daha Sevap

     Yapımına yeni başlanan ve Güldeste Çocuk Yuvasını da bünyesinde bulunduracak olan yeni hizmet binamıza katkıda bulunan hayır sahiplerine teşekkür eden Edirne Mimar Sinan Vakfı kurucu başkanı Hasan Gümüş, bu katkıların Kabe-i Muazzama’da yapılan hayırlar gibi Allah tarafından yüz bin misli fazlasıyla mükafatlandırılacağını ümit ettiğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde umre ziyaretinden dönen Hasan Gümüş, 01 Nisan 2010 Perşembe günü Edirne Mimar Sinan Vakfı Balkan Kültür Merkezi’nde düzenlenen mutad hadis dersinde yaptığı konuşmada umre ziyareti ile ilgili duygu, düşünce ve hatıralarına da yer verdi.

“İslam Dini Edep Üzerine Kuruludur”

“İslam Dini Edep Üzerine Kuruludur”

          Dinimizin edep üzerine kurulu olduğunu belirten Hasan Gümüş “Dinimiz baştan aşağı edeptir. Edebin başı da susmak ve dinlemektir, dinlemesini bilmektir” dedi. ‘Et-Tergîb vet-Terhîb’ isimli hadis kitabından yaptığı derslere devam eden Edirne Mimar Sinan Vakfı kurucu başkanı Hasan Gümüş’ün bu ayki olağan konuşması 28 Ocak 2010 Perşembe günü Edirne Mimar Sinan Vakfı Balkan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“Feth Ul-Fütûh: Mekke’nin Fethi”

“Feth Ul-Fütûh: Mekke’nin Fethi”

          Mekke’nin fethinin sadece Müslümanlar için değil tüm insanlık tarihi için ibretlerle dolu bir dönüm noktası olduğunu belirten Hasan Gümüş “Mekke’nin fethi, feth ul-fütûhtur. Fetihler fethi kutlu bir hadisedir.” dedi. 31 Aralık 2009 Perşembe günü Edirne Mimar Sinan Vakfı Balkan Kültür Merkezinde yaptığı aylık olağan konuşmasında yaklaşık üç yüz kişilik bir dinleyici grubuna hitap eden Edirne Mimar Sinan Vakfı kurucu başkanı Hasan Gümüş, miladi yeni bir yıla girerken, yıldönümü münasebetiyle Mekke’nin Fethinin kutlanmasının önemine işaret etti.

Zamanı Aşan Ve Zamana Yön Veren İnsan

Zamanı Aşan Ve Zamana Yön Veren İnsan

          Doğumunun 800. yılı münasebetiyle UNESCO tarafından 2007 yılının tüm dünyada ‘Mevlana Yılı’ ilan edildiğini hatırlatan Hasan Gümüş, Hazret-i Mevlana’nın dünya çapında olmaktan da öte, zamanı aşan ve zamana yön veren biri olduğunu söyledi. Hasan Gümüş, 11 Aralık 2009 Cuma günü, Anadolu Gençlik Dergisi temsilciliğinin davetlisi olarak geldiği Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde ‘Hazret-i Mevlana’ konulu bir konuşma yaptı.

Tam Zamanı! Gecelerle Ülfet Edelim

Tam Zamanı! Gecelerle Ülfet Edelim

          Hz. Mevlana hikâye ediyor. Köylü vatandaşın biri ayağında çarıkla Konya çarşısında gezerken, ayakkabı vitrininin önünde durur. Çarık vitrindeki ayakkabıya, sen de ayakkabı, ben de. Revamıdır ben çamurda, hayvan pisliklerinin içinde. Sen camekânlarda olasın der. Vitrindeki ayakkabı doğru ikimizin de cinsi aynı. Ancak beni kesip biçtiler, sonra törpülediler, sonra diktiler, sonra boyadılar, sonra cilaladılar. Aramızda kalite farkı var. Bunun için sen orada, ben buradayım diye karşılık verir.

Kutlu Misafir Hoş Geldin

Kutlu Misafir Hoş Geldin

          Hicri 1429 yılının kutlu misafiri Ramazan-ı Şerif evlerimize hoş geldin. Ülkemize, dünyamıza hoş geldin. Safalar, rahmetler, mağfiretler, müjdeler, heyecanlar, coşkular getirdin.

          Ramazan Devr-i Peygamberi (S.A.V)’den bugüne 1428 defadır şereflendiriyor Ümmet-i Muhammedi.  İlahi bir misafir olarak geliyor. Misafir gittiği yere boş gitmez. Hediyelerle gider. Geldiği yerin en seçkin hediyelerini sunar hane sakinlerine.