Soru: Esselamu aleyküm Hocam, kadınlar için giyimde bidat olan ve sünneti seniyeye uymayan şeyler nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim. ALLAH C.C razı olsun.

Cevap: Müslüman bir hanım, evlenmesi caiz olan yani yabancı olan erkeklerin yanında, bileklerine kadar elleri, topuklarına kadar ayakları ve yüzü dışında her tarafını örtecektir. Hanımlar için bu örtü farzdır.
Hanım örtmesi gereken yerlerini nasıl örtecektir.
1-) Başörtüsü başı ve boynu tümüyle örtecektir.
2-) Vücud örtüsü başörtüsüyle bütünleşerek topuklara kadar inecek ve vücud organlarını belli etmeyecek şekilde olacaktır. Vücud örtüsünün tek parçadan oluşması gerekmez. Önemli olan parçalı da olsa gerekli yerlerin örtülmesidir.
 3-) Vücud örtüsü dar ve şeffaf olmayacak.
 4-) Örtü erkek elbiselerine benzemeyecek. Hanımlar pantolon tipi giysi giydiklerinde üzerine etek veya çarşaf veya manto giyecektir.
5-) Göz alıcı, rengi cezbedici elbiselerden kaçınılacak.
 6-) Elbise kokusuz olacaktır.
Bu tür bir örtü ile farz ve sünnet yerine getirilmiş olur.

       Başın yarısının açık yarısının kapalı olması, boyun, gerdanlık, küpe gibi ziynet eşyalarının örtülmemesi, pantolon-ceket şeklinde giyinilmesi, ayakkabıların, başörtüsünün, mantonun, eteğin dikkat çekici renkte olması, ayakkabıların yürürken ses çıkarması İslam’i giyim tarzına uymaz.