Makedonya Gostivar Buluşması

Makedonya’da bulunan Muhterem Hasan Gümüş Hocamız Gostivar’da, kardeş kuruluşumuz Genç Kalemler Derneğinde liseli gençlerle buluştu.İftardan sonra Dernek merkezinde gençlerle görüşen Hasan Gümüş, Aşağı Banisa Camiinde kılınan teravih namazının ardından, başta Gostivar olmak üzere Makedonya’nın çeşitli bölgelerinden gelen Müslümanlarla biraraya geldi.

Ankara Büyükşehir Ziyareti

Muhterem Hasan Gümüş Hocamız ve beraberindeki heyet, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Av. Fatih Ünal’ı makamında ziyaret etti.
Edirne İHL mezunu ve Vakfımız Ankara temsilcisi olan, kısa süre önce meclis başkanvekilliği görevine seçilen Fatih Ünal, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.

Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop Ziyareti

Makedonya’da bulunan Muhterem Hasan Gümüş Hocamız Gostivar’da, kardeş kuruluşumuz Genç Kalemler Derneğinde liseli gençlerle buluştu.İftardan sonra Dernek merkezinde gençlerle görüşen Hasan Gümüş, Aşağı Banisa Camiinde kılınan teravih namazının ardından, başta Gostivar olmak üzere Makedonya’nın çeşitli bölgelerinden gelen Müslümanlarla biraraya geldi.

Kırcaali Ziyareti

Vakfımız kurucusu Hasan Gümüş ve beraberindeki heyet Bulgaristan Kırcaali’ye günübirlik ziyaret gerçekleştirdi.
Edirne İmam Hatip Lisesinin emektar hocalarından Niyazi Dağ ve Vakfımız yetkililerinden oluşan heyet, ilk olarak Kırcaali’ye bağlı Strandjevo (Mahmutlu) Köyünü ziyaret etti.

28 Nisan’da Selimiye Meydanında

Vakfımız bu yıl Peygamber Efendimizi (sav) Selimiye Meydanı’nda görkemli bir programla anacak. Peygamber Efendimizin (sav) dünyaya teşriflerinin 1441. yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilecek olan programda Mehteran-ı Eyüp Sultan konser verecek. Vakfımız kurucu başkanı Hasan Gümüş’ün de bir konuşma yapacağı programda katılımcılara etli pilav, ayran ikram edilecek ve çocuklara oyuncak hediyeler dağıtılacak.

Hasan GÜMÜŞ

Takip Edin...

Sohbet Takvimi

Sohbetler

Ziyaretler

Eserler

Örnek Şahsiyetler

Allahu Teâlâ ve Tekaddes hazretleri derecâtını ulyâ eyleyip, biz âciz ü nâçizleri de füyûzât ve şefaatından feyzyâb u nasibdâr buyursun…

 

Siyer-i NebiKur'an ve Tefsir

Ahmet Ziyaüddin-i Gümüşhanevi Hz.

Alimler, peygamberlerin mirasçıları, toplumun önderleri, insanların sığınaklarıdır. İlim rütbesinin üzerinde bir rütbe yoktur. Hem bilen, hem bildiğini uygulayan, samimi, ihlaslı alimler kendileriyle yön bulunan kutup…Ahmet Ziyaüddin-i Gümüşhanevi Hz.

Mehmed Zâhid Kotku (Rh.a)

Adı Mehmed Zahid, soyadı Kotku idi. Kendisinin naklettiğine göre babası ona: “Oğlum Mehemmed!” diye hitap edermiş. Soyadının “mütevâzi” mânasına geldiği nüfus cüzdanının başına not edilmiş idi.Tevellüdü 1315 Hicrî-Kamerî (Rûmî 1313, Milâdî 1897) yılında… Mehmed Zâhid Kotku (Rh.a)

Mahmud Es'ad Coşan (Rh.a)

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi 14.4.1938 tarihinde, Çanakkale’ye bağlı Ayvacık ilçesinin Ahmetçe köyünde dünyaya geldi.  Hz. Hüseyin Efendimiz’in soyundan olan dedeleri Buhara’dan gelip Çanakkale’ye yerleşmişlerdir. Büyük dedesi Molla Abdullah Efendi… Mahmud Es’ad Coşan (Rh.a)

Videolar

Kur’an “Oku” ile başlar. Okumanın “dinleme” anlamı da vardır. “Edep’te” dinlemekten başlar”.
Tüm VideolarKur'an ve Tefsir

Rumeli TV'nin Hasan Gümüşle Röportajı

Rumeli TV’nin Hasan Gümüşle röportajını izleyebilirsiniz.

Hasan Gümüş - Vakıflar Haftası Konuşması

Tecrübelerimiz gözlemlerimiz bize şunu gösteriyor.Bu dünyaya geliriz bir bir sonra yine gideriz bir bir.Geriye kalır ezeli ve ebedi ölümsüz olan bir.

KidYad - Doğumunun 1440. Yılında Hz. Muhammed (s.a.v)

Nisan ayı geldiği zaman tabiat canlanıyor.Toprak canlanıyor, su canlanıyor.Ağaç ve bitkiler canlanıyor.Sadece tabiat değil bizim gönüllerimiz de canlanıyor.

ÖNCE DİNLE

Dinle! Allahu-u Teâla’yı. Dinle! Peygamber efendimizi. Dinle! insanı kamili. Dinle! Fakiru fukaranın, yetimü yetamanın, garibu gurebanın derdini.21 asır insanının unuttuğu şeyler dinleme.
Siyer-i NebiKur'an ve Tefsir

Dinleme paylaşmadır. Zordur.

Derdini anlatan kişinin derdini dinleme, mutluluğunu anlatan kişinin mutluluğunu dinleme, ana-babanın, hocanın nasihatlerini dinleme hep nefsin ağrına giden işlerdir. Ancak kemal dinlememededir. Dinle! Allahu-u Teâla’yı. Dinle! Peygamber efendimizi. Dinle! insanı kamili. Dinle! Fakiru fukaranın, yetimü yetamanın, garibu gurebanın derdini.21 asır insanının unuttuğu şeyler dinleme. Aya giden çağımız insanı kapı komşuya gidemiyor. Üst kata çıkamıyor. Babasını, anasını ziyarete vakit bulamıyor. Çocuğuna eşine, dostuna vakit ayıramıyor. Hâlbuki bizim hamurumuz ümmet olarak, millet olarak ülfetle, kaynaşmayla mayalanmış. Rahmet peygamberi uzun uzun konuşmazlardı. İstişare eder, dert dinlerdi.

HAYAT BEDAVA DEĞİL

Elinizdeki bu eser baki olan ahirette pişmanlık duymamanız için okunmasında büyük istifadeler olacağını düşündüğümüz nezih bir çalışmadır. İnşallah bu eseri okuyanların pişman olmayacaklarını umarız.
Siyer-i NebiKur'an ve Tefsir

Pişmanlığın dört çeşit olduğu söylenir.

Günlük pişmanlık,yıllık pişmanlık, ömürlük pişmanlık ve ebedi pişmanlık. Bitmeyen, bitmeyecek pişmanlık ebedi pişmanlıktır. Allah korusun bu dünyadan imansız göçenler bu tür pişman olanlardır. Ebediyen ah vah edeceklerdir bu tür pişmanlar.Elinizdeki bu eser baki olan ahirette pişmanlık duymamanız için okunmasında büyük istifadeler olacağını düşündüğümüz nezih bir çalışmadır.
İnşallah bu eseri okuyanların pişman olmayacaklarını umarız.

ALLAH ( C.C. ) VE GÜZEL İSİMLERİ

O, öyle bir Allah'tır ki O' ndan başka ilah yoktur.Görülmeyeni ve görüleni bilendir.O Rahman ve Rahim.O öyle bir Allah'tır ki kendisinden başka hiç bir ilah yoktur.
Siyer-i NebiKur'an ve Tefsir

O, öyle bir Allah'tır ki O' ndan başka ilah yoktur.

Görülmeyeni ve görüleni bilendir.O Rahman ve Rahim.O öyle bir Allah'tır ki kendisinden başka hiç bir ilah yoktur.O malik ve sahiptir, münezzehtir,selamet verendir, emniyete kavuşturandır, gözetip koruyandır, üstündür, istediğini zorla yaptıran, büyüklükte eşi olmayandır.Allah müşriklerin ortak koştukları şeylerden münezzehtir.O yaratan ,var eden varlıklara şekil veren Allah'tır. En güzel isimler O' nundur. Göklerde ve yerde olanlar O'nun şanının yüceltmektedirler.O, galip olan, her şeyi hikmeti uyarınca yapandır.(Haşr Suresi:22-23-24)

PEYGAMBER EFENDİMİZ

özü sevgi, mayası sevgi ile karılmış, sevginin yaşayan hali, yürüyen hali, sevginin nasıl yaşanacağını bize gösteren Sevgili Peygamberimizi, Cenab-ı Allah’tan sonra en fazla severiz.
Siyer-i NebiKur'an ve Tefsir

Biz Müslümanlar en fazla,

sevginin yaratıcısı, hem kendisi çok seven, hem de çok sevilen, sevdiklerimizi bize bağışlayan ve sevdiklerimizin sevgisini koymak için bize gönüller veren Cenab-ı Allah’ı, bütün sevgilerin üzerinde bir sevgiyle severiz. İkinci olarak, özü sevgi, mayası sevgi ile karılmış, sevginin yaşayan hali, yürüyen hali, sevginin nasıl yaşanacağını bize gösteren Sevgili Peygamberimizi, Cenab-ı Allah’tan sonra en fazla severiz.